‘Marshmallow challenge’ – klasy siódme sprawdzały, czy potrafią pracować w grupie.
„Nie ma na świecie osoby, która doszła do czegoś zupełnie sama. Można osiągnąć swój cel tylko z pomocą innych ludzi.”
George Shinn
Praca w grupie jest jedną z kompetencji kluczowych ustanowionych przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Kompetencje te to takie umiejętności, których potrzebujemy do samorealizacji i rozwoju osobistego, aktywności obywatelskiej, integracji społecznej i zatrudnienia.
Zalety tej formy pracy:
- efektywność,
- aktywność i zaangażowanie,
- oszczędność czasu i nakładu pracy,
- innowacyjność produktu,
- lepsza atmosfera w pracy,
- budowanie więzi społecznych.
Wady:
- konflikty,
- próżniactwo społeczne,
- rozproszona odpowiedzialność,
- zbyt wielu liderów w grupie
Jak widać, praca w zespole posiada zarówno wady, jak i zalety. Warto jednak pamiętać, że nieodzownym elementem pracy w grupie jest dobra komunikacja i wzajemny szacunek do siebie nawzajem i do wykonywanej przez poszczególnych członków grupy pracy. Umiejętność słuchania siebie nawzajem, wzajemne wsparcie oraz wywiązywanie się z powierzonych obowiązków ułatwia pracę w zespole.
A jak z pracą w grupie radzą sobie nasi siódmoklasiści możecie ocenić sami oglądając załączone zdjęcia. Dodam tylko, że do dyspozycji mieli: 20 nitek nieugotowanego makaronu spaghetti, metr taśmy malarskiej, metr sznurka i jedną piankę Marsmallow, którą należało umieścić na szczycie budowli.
Aneta Głuszek
Ważny zawód - Listonosz
W naszej szkole od kilku lat realizujemy „Program doradztwa zawodowego”, którego głównym celem jest zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami, które spotykają w najbliższymi otoczeniu, kształtowanie postawy pracy i motywacji do działania, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań dzieci oraz stymulowanie ich pro-zawodowych marzeń.
Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli przesyłek był dobrą okazją, aby uczniowie klasy 1a poznali specyfikę pracy listonosza oraz zasady funkcjonowania poczty.
Naszym gościem był dzisiaj miejscowy listonosz – pan Wiesław Osman.
Pierwszaki z ciekawością wysłuchały na czym polega praca listonosza oraz zapoznały się z charakterystycznymi cechami jego ubioru (granatowy mundur, czapka). Pan listonosz pokazał dzieciom logo poczty polskiej i wyjaśnił co oznacza trąbka i błyskawica. Dzieci dowiedziały się dlaczego na liście musi być znaczek pocztowy, czym różni się zawód kuriera od doręczyciela pocztowego oraz poznali dawne metody doręczania listów i przesyłek. Zajęcia były okazją do przeprowadzenia wywiadu z p. Wiesławem, zaprojektowania własnego znaczka, wysłuchania piosenki oraz przymierzenia czapki listonosza.
Niespodzianką spotkania były kolorowanki i cukierki, którymi obdarował uczniów pan listonosz.
W podziękowaniu za wspólne zajęcia dzieci również wręczyły naszemu Gościowi Podziękowanie i własnoręcznie wykonaną laurkę z życzeniami.
Barbara Miszczyk
Poznajemy teatr i zawód aktora
Uczniowie klasy II mieli ostatnio możliwość poznać dość osobliwe miejsce pracy jakim jest teatr. Dowiedzieli się jakie są rodzaje teatru oraz poznali nazwy rzeczy i zawodów nierozerwalnie z nim związanych. W ramach podsumowania zajęć drugoklasiści mogli poczuć się choć przez chwilę aktorami, gdyż przyszło im odegrać scenkę „Na niezgodę życia szkoda”.
Jako wprowadzenie do lekcji wykorzystany został filmik: „Teatr – rodzaje teatru” dostępny pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=EzCWzeIYJZY
M. Ksel