30 kwietnia 2014 r. w ramach programu Prezydenta Bronisława Komorowskiego ,,Nowoczesny Patriotyzm’’ – t.j bezpłatnych lekcji muzealnych, klasy Iab i IIb udały się na wycieczkę do stolicy. Celem ogłoszonego programu było wyrównywanie szans edukacyjnych, umożliwienie udziału w bezpłatnych zajęciach uczniom pochodzących z małych miejscowości, zapoznanie uczniów z polskim dziedzictwem kulturowym oraz nauka historii w atrakcyjnej formie.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od spaceru po Łazienkach Królewskich, gdzie dzieci zachwycając się florą i fauną parku, podziwiając między innymi przepiękne pawie, pośród pięknej zieleni dostrzegły i rozpoznały pomnik Fryderyka Chopina. O godz. 11.00 przed Pałacem na Wyspie powitała nas pani edukator, która podzieliła dzieci na dwie grupy i zaprosiła na zajęcia pt. ,, Bajka zamiast lekcji’’. Zwiedzanie Pałacu, letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zaczęło się od narysowania przez dzieci kolorowym pisakiem na swojej dłoni ,,oka’’ królewskiego ptaka, pawia. W bajkowy sposób edukatorzy obu grup prezentowali historię wnętrz i Królewskie Kolekcje. Na zakończenie wizyty, dzieci siedząc na kolorowej chuście robiły z papieru, pod kierunkiem edukatorów królewskie pawie i zegary. Wizyta w Królewskich Łazienkach zakończyła się niespodzianką, kilkuminutową przejażdżką gondolą. Po godzinnej przerwie udaliśmy się do Pałacu w Wilanowie, rezydencji Jana III Sobieskiego, na zajęcia pt. ,,Wizyta u Króla’’. Tu również dzieci podzielone na dwie grupy pod przewodnictwem edukatorów poznawały historię Pałacu, jego wnętrza i ich przeznaczenie nie tylko słuchając, ale także wykazując się swoją wiedzą. Dzieci wiedziały czym różni się zamek od pałacu, nazywały kierunki świata, rodzaje wiatrów i żywiołów. W bibliotece Króla wysłuchały opowieść o tym, jak bardzo ważna była dla króla edukacja i jego miłość do książek. Poznały rodzinę królewską i ,ksywki’’ ich dzieci. Wszystkie opowieści przeplatane były pracą z książeczką pt. ,,Wizyta u Króla’’, którą otrzymało każde dziecko. Kolorowanie obrazków ilustrujących poszczególne pomieszczenia i opowieści spotkało się z dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Następnie udaliśmy na Plac Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza i spacerkiem poszliśmy na Stare Miasto, aby na zakończenie zobaczyć Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta. Wróciliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną.
Wycieczka do stolicy była bardzo udana, a piękny, słoneczny dzień sprzyjał , by czas na zwiedzanie Warszawy wykorzystać maksymalnie. Dzieci zobaczyły wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Pierzchnicy, gdzie na dzieci czekali rodzice.
Opiekę w czasie wycieczki sprawowały panie: B. Miszczyk, A. Makuch, R. Piątek i K. Powałka.
Barbara Miszczyk