W dniach 20.05. , 21.05. , 23.05.2025r. uczniowie klas IV , V oraz VI uczestniczyli w rajdzie przyrodniczym : od Ogrodu Botanicznego przez rezerwat ,, Karczówka” , Górę Dalnię do rezerwatu skalnego ,, Ślichowice”.
Ogród Botaniczny w Kielcach – odkrywanie roślinnej różnorodności
Przyrodnicza wyprawa rozpoczęła się w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach, gdzie mieliśmy okazję podziwiać bogactwo gatunkowe roślin. Podczas spaceru po ogrodzie poznaliśmy wiele ciekawostek na temat lokalnej flory oraz roślin pochodzących z różnych zakątków świata. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa .
Warsztaty „Zostań drzewoznawcą” i „Ziołowa wyprawa”
W ramach wycieczki uczestniczyliśmy w dwóch interesujących warsztatach. Pierwszy z nich – „Zostań drzewoznawcą” ( klasy IV, VI ) – pozwolił nam zgłębić tajniki rozpoznawania gatunków drzew oraz ich roli w ekosystemie. Dzięki zajęciom nauczyliśmy się odróżniać drzewa po ich liściach, korze i owocach. Drugie warsztaty, „Ziołowa wyprawa”( klasa V ) były równie ciekawe. Poznaliśmy zioła uprawiane i dziko rosnące . Uczyliśmy się je zbierać . Z najpiękniej pachnących robiliśmy woreczki zapachowe. Dowiedzieliśmy się, jakie właściwości mają rośliny lecznicze i jak były wykorzystywane dawniej. Zaskoczyło nas, jak wiele ziół rośnie wokół nas i jak mogą być przydatne na co dzień.
Zwiedzanie Rezerwatu ,,Karczówka’’
Kolejnym punktem programu była wizyta w Rezerwacie Karczówka – miejscu, gdzie historia łączy się z przyrodą. Podziwialiśmy malownicze krajobrazy, poznaliśmy historię rezerwatu oraz jego znaczenie dla ochrony środowiska. Spacerując po tym obszarze, mogliśmy dostrzec różnorodne gatunki roślin . Z bliska zobaczyliśmy Klasztor Pallotynów , który ma bogatą historię sięgającą XVII wieku.
Rajd pieszy: Karczówka – Góra Dalnia – Ślichowice
Z Karczówki wyruszyliśmy przez Górę Dalnia do Rezerwatu Skalnego Ślichowice. Wędrówka była okazją do podziwiania krajobrazów, obserwacji lokalnej przyrody oraz poznania geologii regionu. Z Góry Dalnia widoczna była panorama północnej części Kielc.
Rezerwat Skalny Ślichowice – spotkanie z geologią
Naszą wyprawę zakończyliśmy w Rezerwacie Skalnym Ślichowice , gdzie mogliśmy na własne oczy zobaczyć niezwykłe formacje skalne. Rezerwat powstał w 1952 roku i jest najmniejszym rezerwatem przyrody nieożywionej w mieście. Nosi imię Jana Czarnockiego, wybitnego geologa i badacza Gór Świętokrzyskich.
Co czyni go wyjątkowym?
- W okresie międzywojennym na Ślichowicach eksploatowano surowiec wapienny. Podczas wydobycia odsłonięto unikalne struktury tektoniczne, co doprowadziło do objęcia ich ochroną.
- Fałd obalony – To jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk geologicznych w Polsce. Widoczne tu skały wapienne zostały silnie przefałdowane pod wpływem ruchów tektonicznych, co czyni je doskonałym przykładem procesów geologicznych.
Poprzez pieszą wędrówkę poczuliśmy bliskość natury i aktywnie spędziliśmy czas na świeżym powietrzu.
Uczniowie klas IV – VI
Klasy IV
Klasa V
Klasy VI