Dziś w naszej szkole gościliśmy, nie po raz pierwsze zresztą, aktorów Agencji Artystycznej Pro Art Krak z Krakowa panów Wojciecha Habela i Jacka Lecznara. Dzięki nim już kilkakrotnie uczestniczyliśmy w ,,żywych” i ciekawych lekcjach języka polskiego. Mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o polskich noblistach lub rodzajach i gatunkach literackich.
Dla uczniów szkoły podstawowej artyści zaprezentowali program dotyczący środków stylistycznych, m.in. epitetów,porównań, metafor, rymach, animizacji, apostrofie ukazanych i wytłumaczonych na przykładach wybranych dzieł literatury polskiej i światowej. Pretekstem do przedstawienia tych zagadnień była próba napisania listu do pięknej markizy. Wszyscy dowiedzieliśmy się jak wiele istnieje możliwości i sposobów na piękne wyrażanie naszych myśli oraz jak wiele można osiągnąć dzięki znajomości i umiejętności użycia środków stylistycznych. Dodatkową atrakcją była możliwość bezpośredniego udziału naszych uczniów w przedstawieniu. Zaangażowani przez aktorów zostali Oliwia Błaszczyk, Natalia Harabin, Wojtek Strójwąs, Sylwia Dziedzic i Mateusz Kunc. Swoje role odegrali wyśmienicie za co zostali nagrodzeni brawami. Miejmy nadzieję, że od dziś na wypracowaniach pojawiać się będzie wiele ciekawych metafor, epitetów, animizacji i innych środków czyniących nasze wypowiedzi piękniejszymi.
Natomiast dla gimnazjalistów w ciekawy i łatwy do przyswojenia dla ucznia sposób zaprezentowali oni czterdziestopięciominutowe przedstawienie, podczas którego opowiadali o wszystkich środkach artystycznego wyrazu, które powinniśmy znać, kończąc naukę w gimnazjum. Oprócz dość często spotykanych i omawianych podczas lekcji j. polskiego epitetów, porównań, czy uosobień mogliśmy także lepiej poznać i zrozumieć specyfikę alegorii, oksymoronu a także epifory i antytezy. W swoim programie wykorzystali oni teksty znanych polskich poetów: Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza i Zbigniewa Herberta. Atrakcją każdego spektaklu jest udział uczniów w prezentacji tematu. Wybrani przez artystów gimnazjaliści wcielają się w nieskomplikowane role, aby choć na chwilę poczuć się aktorami i uczestniczyć w tej interesującej lekcji. Dzięki takim przedstawieniom możemy nauczyć się czegoś więcej i w niebanalny sposób powtórzyć oraz zweryfikować zdobytą już wcześniej wiedzę. Mamy nadzieję, że w następnych latach również będziemy uczestniczyć w tego rodzaju spotkaniach.
Tomasz Stolarczyk
Agnieszka Malinowska kl.III A