20 października uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami wzięli udział w wycieczce do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Celem wycieczki było:
– zwiedzenie miejsca w którym mieszkał i tworzył Noblista, Henryk Sienkiewicz, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w, autor takich dzieł jak „Ogniem i mieczem”, „Potop”, ”Pan Wołodyjowski”, ”Quo vadis”, „Krzyżacy” czy „ W pustyni i puszczy”
– udział w lekcji muzealnej „ Quo vadis- powieść na miarę Nobla?”
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenia pałacyku który w 1900 r. społeczeństwo polskie ufundowało dla Henryka Sienkiewicza, z okazji 25-lecia pracy literackiej. Według słów przewodnika Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku od maja 1902 do sierpnia 1914 r, używając go głównie jako letniej rezydencji, w roku 1958 Oblęgorek stał się siedzibą muzeum. Z dniem 1 stycznia 1976 Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.
XIX wieczny dworek zbudowany został w stylu eklektycznym w latach 1900-1902 . Od strony frontowej zwieńczony jest charakterystycznym kamiennym husarzem. Nad wejściem umiejscowiony jest kamienny herb rodu Sienkiewiczów.
Dworek otacza duży park w stylu angielskim, w którym dominują stare dęby i lipy.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili w muzeum kolejno gabinet, w którym znajdują się oryginalne meble należące do pisarza, czyli solidne dębowe biurko, przy którym powstawała powieść „W pustyni i puszczy” oraz mahoniowe biureczko należące do pierwszej żony Sienkiewicza. Salon z wieloma oknami i drzwiami, galerią obrazów, jadalnię, palarnię oraz sypialnię pisarza. Warto nadmienić iż wyposażenie wnętrz stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny oraz część księgozbioru Sienkiewicza. Na piętrze uczniowie obejrzeli wystawę biograficzno-literacką poświęconą patronowi muzeum. Do najcenniejszych zbiorów tego miejsca należą rękopisy, listy, pamiątki jubileuszowe i albumy kunsztownie zdobione przesyłane w dowód uznania i czci. Walorem ekspozycji jest jej autentyzm i przedmioty bezpośrednio związane z Sienkiewiczem. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się przedmioty związane z bardzo licznymi podróżami Sienkiewicza.
Życie Sienkiewicza obfitowało w podróże. Były one jego sposobem bycia i warunkiem twórczości. Sienkiewicz odbył podróż do Stanów Zjednoczonych i Afryki. Wielokrotnie przebywał we Włoszech, Szwajcarii, Francji, Rumunii, Bułgarii, Turcji i Grecji.
Kolejnym punktem wycieczki był udział w lekcji muzealnej „ Quo vadis- powieść na miarę Nobla?” lekcji poświęconej rzymskiej epopei Sienkiewicza, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Prowadzący spotkanie opowiedział o początkach chrześcijaństwa oraz przytoczył kilka wybranych zagadnień z kart powieści. W sposób niezwykle ciekawy przedstawił genezę powstania powieści, napisanej pod wpływem wielokrotnych podróży Sienkiewicza do Rzymu-Wiecznego Miasta. To właśnie Quo vadis w dużej mierze przyczyniła się do otrzymania Nagrody Nobla, którą przyznano Sienkiewiczowi za całokształt twórczości.
Wychowawcy klas pierwszych